Månadsarkiv: juli 2013

Resultat Hemsö Triathlon 24/7

Herrar full distans

Placering Namn   Sim & T1 Cykling      T2            Löpning      Sluttid

1 Olle Bystedt        16.15         38.00         1.10         20.04          1.15.29

2 Jonas Bystedt     15.54        39.37          0.26        19.56           1.16.13

3  Mats Näsholm   16.06        37.08         0.50        24.06          1.18.10

4 Remo Karlsson   19.00        40.51         1.01         20.39          1.21.41

5  Peter Molander  18.38        43.29         0.58       22.50          1.25.55

6  Fredrik Estman  18.45        44.20         0.28       22.40          1.26.13

7   Ulf Engström      21.50        44.10         1.33        24.58          1.32.31

8   Mathias Vestin   26.06        42.24        1.20       24.30          1.34.20

9  Henrik Francke   18.19         49.20        0.45      26.29          1.34.53

10 Jimmy Karlström 22.52       47.36        1.17      24.17          1.36.02

11  Mattias Pettersson 25.28          DNF

 

Damer full distans

Placering Namn   Sim & T1 Cykling  T2         Löpning    Sluttid

1 Cecilia Gejer        14.40       46.26     1.07      26.27          1.28.39

2 Emma Näsholm 14.23        49.36     1.16      25.21          1.30.39

3 Angelica Fröhlen 18.49       46.26     1.15      26.06          1.32.39

4 Isabella Rönnqvist 16.49     52.09    1.14      24.05          1.34.17

5 Lotta Sandelin Francke 23.11 49.39 0.27     23.16          1.36.33

6  Tina Juntikka    25.20         55.07     0.37     26.11           1.47.15

7 Malin Juntikka   26.13          55.11      0.47      27.25         1.49.36

 

Herrar halv distans

Placering Namn   Sim & T1 Cykling  T2         Löpning    Sluttid

1 Emil Nilsson       13.13        32.40     0.32      16.45          1.03.10

2 Oskar Gran         16.25        31.48      0.33      26.19          1.15.05

 

Damer halv distans

Placering Namn     Sim & T1 Cykling  T2         Löpning       Sluttid

1 Erika Juntikka     12.50        25.45      0.35      14.30            53.40

2 Ewa Videlund      16.19         30.17       0.28      14.26          1.01.30

3 Inger Österholm  15.54         29.09      1.37      15.05          1.01.45

Resultat Hemsölunken 24/7

Hemsölunken 2013

 

Hemsö IF arrangerade på lördagen sitt sedvanliga motionslopp Hemsölunken.

Glädjande nog var uppslutningen nästan rekordartad 114 startande i det vackra vädret.

Bland pojkarna segrade Jonas Nordlander och bland flickorna Emma Bergman,

I elitklassen vann Mikael Näslund och Ida Höglund och i motionsklasserna hette segrarna Peter Berggren och Linda Pettersson.

 

Resultat:

 

Flickor 2.2 km

 

1. Emma Bergman                                   10.22

2. Emilia Nordin                                      11.24

3. Emma Lindgren                                   13.15

4. Hanna Bergfors                                    13.37

5. Ebba Vikström                                     14.42

6. Erika Bystedt                 Hemsö IF      16,03

7, Agnes Arvidsson                                  16.04

8. Linnea Nilsfors                                    18.37

9. Tilde Bystedt                  Hemsö IF      19.13

10. Astrid Vikström                                 19.58

11. Johanna Lindberg                              20.00

12. Ebba Kempe                                       20.31

13. Freja Estman                                      20.33

14.  Edit Näslund                                     21.04

15. Emilia Bergfors                                 21.09

Alice Bergfors                                   21.09

17. Elsa Tibblin                                       22.18

18. Ruth Karolin                                      25.12

19. Vilda Rosenkilde

 

Pojkar 2.2 km

 

1. Jonas Nordlander                                   9.33

2. Kalle Dahlqvist                                    10.20

3. Gustav Tibblin                                     10.32

Jakob Tibblin                                       10.32

5, Johan Kempe                                       10.43

6. Hjalmar Karolin                                   11.01

7. Samuel Helldahl                                  11.03

8. Lukas Bergfors                                    11.04

9. Oskar Grahn                                         11.41

10. Isak Hillberg                                      12.09

11. Emil Hillberg                                     12.31

12. Simon Kempe                                    12.59

13. Viktor Lindberg                                 14,37

14. Erik Arvidsson                                   14.38

15, Olle Karolin                                       16.32

16. Tage Vikström                                   17.04

17. Tim Johan Vincent                            17.05

18. Rasmus Karlsson                               17.06

19. Olof Lundgren                                   17.13

20. Linus Qvarnström                              18.06

21. Adam Eriklin                                     18.23

22. Håkan Nimmersjö-Unger                  20.09

23. Noel Nordlöf                                      20.33

24. Hilding Näslund                                 21.04

25. Joel Kempe                                        21.34

26. Tommy Nimmersjö-Unger                23.55

27. Kasper Grahn                                     24.00

28. Sebastian Tibblin                               24.33

29. Noah Dahlin                                       28.10

30. Leo Qvarnström                                 29.58

31. Eddie Selmros                                    35.35

 

Damer Elit 6,7 km

 

1. Ida Höglund                                         29.02

2. Emmy Näslund                                    29.23

3. Elin Engqvist                                       30.33

4. Monica Bystedt              Hemsö IF      31.38

5. Anette Melander            Öbacka LK   35.32

6. Cecilia Lindberg                                  42.54

 

Damer Motion 6,7 km

 

1. Linda Pettersson                                  33.02

2. Sara Kempe                                          33.42

3. Anna-Karin Rönnberg                       37.32

Lena Bergfors                                      37.32

5. Eva Widelund                                      37.47

6. Ida Viklund                                          37.48

7. Anne-Marie Strömholm BIK            38.30

8. Lisa Hillberg                                        41.25

9. Mia Kempe                                          42.46

10. Karin Modig                                      43.46

11. Anna Hellberg                                    44.01

12. Amelie Dinges                                   44.25

13. Jenny Dahlqvist                                 46.48

14. Anette Ljunggren                               47.46

 

Herrar Elit 6,7 km

 

1. Mikael Näslund              Öbacka LK   24.32

2. Olle Bystedt                   Hemsö IF      26.02

3. Robert Bergfors                                   26.17

4. Jonas Bystedt                 Hemsö IF      26.24

5. Nils Dahlin                     Öbacka LK   26.32

6. Erik Lantz                                             27.00

Daniel Prytz                                         27.00

8. Peter Molander              BK Draghundsklubben 28.13

9. Kaj Adolfsson                                      28.41

10. Stefan Nyberg                                    29.47

11. Magnus Näslund                                30.17

12. Mats Näsholm              Hemsö IF      33.10

 

Herrar Motion 6,7 km

 

1.Peter Bergman                                      29.02

2. Pelle Kempe                                         29.07

3. David Lundgren                                   29.56

4. Fredrik Lundgren                                 30.33

5. Håkan Åman                                        31.37

6. Pär Eriklin                                             32.00

7. Henrik Nordlander                               32.10

8. Hans-Olof Åberg            Axa SK         32.33

9. Jonas Näslund                                      32.49

10. Martin Tibblin                                   32.55

11. Tobias Lundgren                                33.30

12. Andreas Bergfors                               33.38

13. Tomas Karolin                                   34.25

14, Anders Johansson                              35.09

15. Robert Hillberg                                  35.36

16. Ludvig Dahlqvist                               36.03

17. Per Dahlqvist                                     36.04

18. Fredrik Lundgren                               36.13

19. Karl-Erik Sundvall                            36.24

20. Sacha Goa                                          37.10

21. Ola Söderström                                  37.10

22. Urban Lindberg                                  38.28

23. Erik Strömberg                                  38.30

24. Francois Modaix                                39.52

25. Jörgen Gussilewski                            40.26

26. Kjell Widelund                                  40.41

27. Roland Strömsten                              41.27

28. Leif Eriksson                                     43.12

29. Nicky Atigor                                      44.53

30. Carl-Johan Tibblin       Hemsö IF      45.40

 

Ej tidtagning

Arne Bergström      Anette Bergström

 

Hemsö Triathlon 24/7

Motionslopp för alla onsdagen den 24/7 kl 18:00 vid Hultoms Brygga.

Distans: SPRINT / PROVA PÅ Simning: 750m / 375m Cykling: 20km / 10km Löpning: 5km / 2,5km

Anmälan och eventuella frågor till: Monica Bystedt Tel: 076-826 10 46, 0611-223 19 Dick Nagy Tel: 073-812 85 09 Max 25 deltagare.
Anmälningsavgift 70:- senast 22/7. Efteranmälan i mån av plats 100:-
Servering.
Hemsö IF hälsar alla välkomna!
Skidkommitten genom Monica Bystedt